G R A G I E Ł D O W A.

wtorek, 20 kwietnia 2010

Więcej IPO w tym roku.

Ostatnie dni upływają pod znakiem gorącej oferty sprzedaży akcji PZU, o której nie napisze dzisiaj nic...

Bo nie ma chyba portalu, ani blogera zajmującego się finansami, który nie napisałby jakiegoś artykułu, czy choćby nie wspomniał o IPO Polskiego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Nie widzę więc większego sensu, aby samemu silić się na jakieś marnej jakości analizy, można znaleźć inne, o wiele lepsze:
1. Za i przeciw wejścia w PZU, z portalu StockWatch.pl.
2. Prospekt PZU a wartość akcji , wpis popełniony przez Zdzicha prowadzącego blog Abecadło Finansów Osobistych.
Ja sam skrobnąłem krótki wpis w marcu tego roku, który był bardziej zapowiedzią zbliżającej się publicznej oferty PZU, niż porządną analizą.
Przeczytawszy oba, powyższe artykuły będziecie mieli w zasadzie większość informacji potrzebnych do podjęcia dezycji: wejść, czy nie wejść w PZU. Dla poważnie zainteresowanych tą ofertą jest prospekt emisyjny liczący bagatela ponad 700 stron :).

No i to by było na tyle w temacie PZU, ponieważ świat się na nim kończy, a ten rok będzie obfitował w publiczne oferty sprzedaży dużych spółek. Czeka nas jeszcze IPO państwowej spółki energetycznej Tauron wartej ok 12,5 mld PLN oraz kolejna emisja akcji konkurencyjnej PGE. Prócz tego spodziewamy się kolejnej emisji akcji Assecopol oraz Jutrzenki.
Zatrzymując się chwilę przy Jutrzence, warto się jej bliżej przyjrzeć, albowiem posiada gotówkę i ma stosunkowo niskie zadłużenie. Zeszły rok zamknęła z dobrym wynikiem, za to jej kierownictwo bardzo chce zwiększyć udziały w rynku tego holdingu z Opatówka. Zgodnie z informacją jaką usłyszałem w piątek w TVN-CNBC, Jutrzenka ostrzy sobie zęby na zakup Wedla konkurując z OFE i innymi inwestorami. Zatem najnowsza emisja akcji Jutrzenki będzie źródłem finansowania zakupu Wedla, oczywiście nie jedynym źródłem, ponieważ pozostałą część będzie musiała uzbierać podpierając się długiem (obligacje i kredyty) i/lub wchodząc w układ z pozostałymi, chętnymi do zakupu wspomnianego producenta czekolady.
Czy Jutrzence uda się kupić Wedla ? Czy cena zakupu będzie korzystna biorąc pod uwagę, jak wysoko znajdują się indeksy giełdowe, w porównaniu stojącej daleko w tyle realnej gospodarki ?
No i w końcu, czy Jutrzenka zdoła przełknąć i strawić tak wielki kąsek, jakim jest Wedel i czy to będzie początek budowy naprawdę silnego holdingu spożywczo-cukierniczego, czy też Wedel przyczyni się do ostrej niestrawnośc Jutrzenki i poważnych kłopotów ? To pytania za wiele milionów złotych, które warto sobie zadać i przeanalizować.
 
Wracając jednak do sedna wpisu, PZU to nie ostatnia oferta na rynku pierwotnym  w tym roku, konkurencja jest duża, bo z oficjalnych danych wynika, że w kolejce stoi jeszcze 12 spółek, które w sumie chcą pozyskać 16,4 mld PLN, jak pisze Rzeczpospolita zacytowana w artykule Bankier.pl, za którym podałem kilka wyżej wymienionych faktów.
 
Ja wciąż się waham, czy spieniężyć fundusze obligacji i kupić kilka akcji PZU, czy sobie odpuścić. Brakuje mi przekonania do tej IPO, w zanadrzu czeka jeszcze kilka dużych ofert z rynku pierwotnego, a w PZU czegoś mi brakuje. Oczywiście to wciąż największy ubezpieczyciel w Polsce, ale walka o polskiego klienta cały czas trwa i można przypuszczać, że udziały PZU w rynku ubezpieczeń będą raczej malały, nie rosły. Być może się mylę, ale PZU jawi mi się jako gigant, mocno poturbowany dzisięcioletnim konfliktem Skarbu Państwa z Eureko o skostniałych strukturach. Z drugiej strony w statucie stoi napisane, że co roku 25-45% zysku netto ma być przeznaczane na dywidendę.
Tylko jakie te zyski będą w kolejnych latach ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz