G R A G I E Ł D O W A.

poniedziałek, 15 marca 2010

W maju kupisz sobie PZU.

Około maja tego roku możemy się spodziewać debiutu PZU na warszawskim parkiecie. Sprzedanych zostanie 20% akcji tej spółki, z czego jedna trzecia akcji (6 milionów) ma trafić do inwestorów indywidulanych (jeśli czytasz ten tekst to najprawdopodobniej nim jesteś :) ).

Cena emisyjna wyniesie ok. pln 300 za akcję, więc ocenia się, że na głowę przypadnie ok. 24-30 walorów tego największego ubezpieczyciela na polskim rynku, jak można policzyć należy dość sporo odłożyć: pln 7200 - 9000, zatem podejżewam, że nie wszyscy będą w stanie kupić cały, przypadający na głowę pakiet. Bardziej zasobni w gotówkę mają szansę "wyrwać" więcej akcji, ale to tylko moje spekulacje.
Cena akcji nie będzie niższa niż pln 292,50, ponieważ poniżej tego poziomu jeden z udziałowców PZU, holenderska firma Eureko ma prawo sprzeciwu.

Warto jeszcze wspomnieć, że na rynku pozagiełdowym obraca się akcjami pracowniczymi, a ich cena waha się od pln 340 do pln 390, po debiucie PZU na giełdzie, te akcje też trafią na GPW.

A ile warte jest to całe PZU ?
Wg głównego ekonomisty PZU, w czerwcu 2007warte było 50 mld pln (pln 580 na akcję) - tak było w szczycie poprzedniej hossy.
Analitycy sądzą, że od tamtej pory wartość akcji europejskich ubezpieczycieli spadła o ok. 46%, czyli bardzo upraszczając sprawę obecnie jedna akcje warta jest ok. pln 313. Czy to jest potencjał do którego cena PZU może wzrosnąć, czy też licząc na to że tłuste lata muszą kiedyś wrócić ceny akcji tego przedsiębiorstwa będą jeszcze wyższe ? Pytanie za 1000 punktów i miliony złotych.
Rynek jest niepewny, PZU raczej traci w nim udziały, niż zyskuje, ale to wciąż największy gracz tego typu w naszym kraju.

Z pewnością warto odłożyć trochę pieniędzy na te papiery, ale trzeba im się dobrze przyjżeć. Moim zdaniem PZU działa na dość konkurencyjnym rynku, więc nie ma już tak cieplutkiej niszy i monopolistycznej pozycji, jak PGE. Warto uważnie poczytać prospekt emisyjny i opinie ekspertów.

P.S. Powyższe informacje, dotyczące emisji akcji PZU podałem za artykułem z Interii.

4 komentarze:

 1. Więc mi samemu nie będzie dane zostać szczęśliwym posiadaczem nawet jednego pakietu. Ale może z bratem jakoś damy radę:)

  A swoją drogą to ciekawe czy uda się zarobić coś konkretnego na debiucie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego teraz nie wiadomo, prawdopodbnie na PZU raczej się nie straci, bo to duża spółka o ugruntowanej pozycji na rynku (nawet biorąc pod uwagę silną konkurencję).
  Pytanie tylko ile się zarobi i po jakim czasie ?
  Jeśli ktoś jest inwestorem długoterminowym, dobierającym akcje na wiele miesięcy i lat, to prawdopodbnie nie straci na tym biznesie.
  Ale co będzie w krótszej perspektywie czasu, tego nie podejmuję się napisać nawet w kategoriach prawdopodbieństwa :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale przecież nie ma czegoś takiego jak pewny zysk bez ryzyka? :)

  Tak czy inaczej, mam nadzieję, że ze trzy akcje to sobie kupię. Zawsze coś.

  OdpowiedzUsuń
 4. No ja też pewnie dużo więcej nie "ugryzę" ze swoimi pln 2000 przeznaczonymi na grę na giełdzie :)

  OdpowiedzUsuń