G R A G I E Ł D O W A.

piątek, 21 maja 2010

Gra giełdowa 17-12/05 - podsumowanie tygodnia.

Pierwszy tydzień gry za nami.
Wszystkie zlecenia kupna Marka i Topoli zostały zrealizowane i obecnie, z uwagi na duże spadki na giełdach mają lub miały przypisane zlecenia Stop Loss.

Dzisiaj (21/05) na SL z portfela wyleciało 50 akcji EFH, po cenie pln 0,94/akcję, dając przychód w wysokości pln 47, od tego przychodu należy odjąć prowizję w wysokości pln 3. To oznacza, że portfel "zaliczył" swoją pierwszą stratę w wysokości: pln 8. Szkoda, ale na szczęście jest to mniej niż 1% wartości zainwestowanego kapitału.
Inwestycje Marka nadal się bronią, ale coraz bliżej im do SL, więc strzeżcie się :).

Czy i kiedy kolejne inwestycje wylecą z portfela zobaczycie sprawdzając stan portfela, o czym niżej w tym wpisie.
Jak je oceniacie w perspektywie mijającego tygodnia i co proponujecie z nimi zrobić dalej ?

Z uwagi na pogarszającą się sytuację na rynkach jestem ciekawy jakie inwestycje zaproponujecie w celu ochrony pozostalej części kapitału. Mam nadzieję, że to nie ograniczycie się tylko do pomysłu, żeby wrzucić kasę na rachunek oszczędnościowy w Eurobanku :).

Z całą pewnością nerwy inwestorów są obecnie poddawane ciężkiemu sprawdzianowi i nie wiadomo, czy głęboka korekta nie zmieni się czasem w paniczną wyprzedaż będącą drugą odsłoną światowego kryzysu finansowego.
Ja sam zostałem z 33 akcjami PGE i 50 akcjami TPSA w moim prywatnym portfelu i obawiam się, że zostanę inwestorem długoterminowym. Na otarcie łez pozostaje dywidenda.
Z drugiej strony mamy dobry czas na atrakcyjne zakupy i w weekend przejrzę rynek w poszukiwaniu ciekawych okazji.

Nastąpiło też kilka zmian na blogu. Zakładka dotycząca naszej gry zmieniła nazwę na  GRA INWESTYCYJNA, poza tym znajdziecie tam regulamin, teraz w bardziej syntetycznej formie.
Jest tam również link do formularza, na którym przyjmuję propozycje inwestycyjne. Jeśli macie więcej niż jedną propozycję inwestycyjną, poprostu wypełnijcie go tyle razy ile trzeba.
Poza tym stan portfela można obejrzeć klikając w link STAN PORFELA w prawej, górnej części bloga oraz na stronie Gra Inwestycyjna.
Zrobiłem tak, ponieważ nie chcę za każdym razem, kiedy nastąpi jakaś zmiana odpalać Excela, potem przerzucać wszystko do Painta, a potem wrzucać na stronę w postaci obrazka. Teraz mam dostęp do arkusza wszędzie, wystarczy że się zaloguję do Google.
Prócz tego myślę, że nie będę publikował osobnego posta za każdym razem, jak zostanie zrealizowane jakieś zlecenie kupna, jak to robiłem w tym tygodniu, wszystkie zmiany będą miały odzwierciedlenie w zakładce STAN PORTFELA. Ograniczę tym samym liczbę postów, żeby nie zasypywać was mało znaczącymi informacjami.

Oczywiście zachęcam też do komentowania i czekam na Wasze propozycje inwestycyjne na nadchodzący tydzień.

5 komentarzy:

 1. na otarcie łez akurat TPS wiele nie spadło (też ją mam, SL daleko a dywidenda na horyzoncie)...

  OdpowiedzUsuń
 2. Warte uwagi jest zachowanie certu na indeks Nikkei którego cena jest praktycznie na tym samym poziomie, podczas gdy giełda w Japonii spadła o ~7%.

  Natomiast złoto wydaje się znów pozytywnie skorelowane z giełdami (giełda up, złoto up. giełda down, złoto down) co jest dla mnie dziwne.

  A jak będzie z naszymi akcjami to zobaczymy. Przypominam że preferowałbym raczej mentalnego stopa niż mechanicznego.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Adam,
  Coz miejmy nadzieje, ze TP bardziej nie spadnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Marek,

  Sam sie zdziwilem, ze cert. na indeks tak dobrze sie trzyma.
  Jesli uznasz, ze dobrze by bylo przesunac SL nieco nizej, daj prosze znac - w takiej grze jak, ta jednak lepiej trzymac sie mechanicznych stopow, wowczas sytuacja i zasady sa jasniejsze dla pozostalych graczy. Oczywiscie obnizenie SL powinno sie miescic w granicach rozsadku, czyli do ok. 2% zainwestowanego kapitalu.

  OdpowiedzUsuń
 5. @domowybank
  uważam że stop losy są rozsądnie poustawiane. Z mechanicznym stop losem szczególnie na mniej płynnych spółkach często się zdarza, że wylatujemy na minimum dziennym spowodowanym właśnie przez nasz stop loss. Mnie taka sytuacja spotkała na Budimexie, tuż przez jego drogą na 100 złotych.

  OdpowiedzUsuń