G R A G I E Ł D O W A.

czwartek, 21 stycznia 2010

Wybieramy konto osobiste - porównanie


Korekta 22/01/2010: Adam z bloga milionztysiąca zwrócił moją uwagę na kilka błędów w poście i tabelce, dlatego tutaj je zacytuję:

"w tabelce wbił się malutki błąd: mianowicie opłata za karte w aliorze dla nieprzelewajych pensji wynosi łącznie 9zł (5zł normalnie +4zł extra). Drugi chochlik w tabeli to oprocentowanie ekonta które wynosi 0%. Można by też dodać, że w mbanku bezpłatne są też bankomaty zagraniczne"

Adam dzięki za czujność i podpowiedź :)

W dzisiejszym poście chcę się zając porównaniem trzech, moim zdaniem najlepszych ofert kont osobistych na rynku. Skupiłem się na kontach dających możliwość obsługi przez Internet, zatem wysokość podanych przeze mnie opłat wynika z założenia, że wszystkie zlecenia robimy w Sieci.
Produktami, którymi opiszę są konta osobiste mBanku, Aliora i Deutsche Banku.


Zacznę od nowości, która stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku - konta DB Net prowadzonego przez Deutsche Bank (DB).
DB reklamuje to konto jako całkowicie bezpłatne i co najważniejsze możemy za darmo wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w kraju i zagranicą. Muszę przyznać, że to fajna opcja, kiedy można pobrać pieniądze z dowolnego bankomatu, nie główkując i latając po całym mieście w poszukiwaniu tego naszego, bezpłatnego. Dodatkowo karta debetowa Visa też jest bezpłatna, pod warunkiem wykonania co najmniej 1 transakcji bezgotówkowej miesięcznie, co dla większości z nas nie powinno być problemem.
Jest jednak mały haczyk, z tego co zrozumiałem czytając ich tabelę opłat, wypłaty gotówki w okienku są kosztują pln 10, ale od czego są bankomaty. Konto nie jest oprocentowane.

Następne jest konto z Lokatą Nocną w Alior Bank.
Tutaj największy ból sprawiła podwyżka miesięcznej opłaty za kartę debetową MasterCard, która teraz wynosi pln 5, jeśli wynagrodzenie przelewane jest na konto i pln 7 jeśli nie. Poza tym cała reszta jest bezpłatna. Wpłaty i wypłaty gotówki w okienku są bezpłatne, co ma znaczenie jeśli wypłacamy walutę, ponieważ nie musimy jej przewalutować na złotówki wg kursu bankowego, albo ponosić kosztu za obsługę przy okienku.
Tak samo jak w przypadku DB Net nie ponosimy kosztów za wypłaty pieniądzy ze wszystkich bankomatów w kraju i zagranicą.
Dodatkowym plusem jest 5% Lokata Nocna, na której co noc pracuje połowa środków zgromadzonych na koncie.

Ostatnim kontem które opiszę jest konto eKonto mBanku.
W tym przypadku wszystko jest bezpłatne, i co warte podkreślenia również karta debetowa Visa, bez żadnych dodatkowych warunków.
Jednak pobieranie pieniędzy jest bezpłatne tylko z określonych bankomatów, za wypłaty z pozostałych płaci się pln 5. Warto pamiętać, że  mBank nie posiada wielu placówek i naogół stawia tzw. bezobsługowe kioski z terminalami komputerowymi i infolinią telefoniczą, gdzie nie możemy wpłacać, ani wypłacać gotówki - pozostają nam tylko bankomaty i wpłatomaty.
Konto w mBanku nie jest oprocentowane, ale atutem jest możliwość doładowania telefonu komórkowego na kartę i fakt, że jest ono zintegrowane z bardzo przydatnymi produktami, takimi jak Supermarket Funduszy Inwestycyjnych oraz z rachunek inwestycyjny eMakler. Alior też daje dostęp do kilku towarzystw inwestycyjnych, ale oferuje mniejszy wybór, jeśli chodzi o DB, to niestety nie wiem jak jest w tym banku).

Syntetyczne zestawienie wyżej wspomnianych kont znajdziecie w tabeli poniżej, wystarczy w nią kliknąć..Ja osobiście przeniosłem swoje konto do Alior Bank, ale wówczas opłata za kartę debetową wynosiła tylko pln 3, więc teraz zastanawiam się nad DB Net. Póki co, jednak pozostanę w Aliorze, bo podwyżka opłaty o pln 2 nie boli mnie aż tak bardzo, a chcę sprawdzić, czy DB Net nie zmieni po jakimś również nie wprowadzi jakiś dodatkowych opłat.

Nie wspomniałem jeszcze o internetowych platformach transakcyjnych obsługujących omawiane konta.
DB Net-u niestety nie mogłem osobiście sprawdzić, jednak z tego, co się dowiedziałem jest on nieco stary, ale sprawuje się dość dobrze. Na co dzień korzystam z platformy internetowej Aliora i mBanku i muszę powiedzieć, że wolę system mBanku, który moim zdaniem działa szybciej i stabilniej, chociaż wygląd ma dość surowy. Nie oznacza to, że system Aliora jest beznadziejny, można na nim pracować, ale działa wolniej i jest bardziej toporny, a dodatkowo wydaje mi się, że częściej się "wysypuje". Część internautów narzekała też na zawodność ich systemu maklerskiego.

Podsumowując, można powiedzieć, że wszystkie trzy oferty są ciekawe. Jeśli jednak nie masz jeszcze konta warto przemyśleć ofertę DB (tylko te opłaty za wypłatę gotówki w okienku trochę bolą, ale można z tym żyć). W drugiej kolejności poleciłbym mBank, którego eKonto istnieje na rynku od kilku lat i jak dotąd bank nie wprowadził żadnych podwyżek, ani dodatkowych opłat, tak jak to zrobił np.Alior zrażając do siebie wielu klientów. Warto podkreślić, że wraz z kontem w mBanku mozemy mieć bezpłatny dostęp do wielu produktów (np. bardzo przeze mnie lubiany Super Market Funduszy Inwestycyjnych) plasujących to konto na pierwszym miejscu pod względem użyteczności. Ciepłe słowa należą się też Aliorowi, który ma najwyżej oprocentowany rachunek i możliwość darmowych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju i zagranicą.
Wybór należy jednak do Was.

2 komentarze:

 1. w tabelce wbił się malutki błąd: mianowicie opłata za karte w aliorze dla nieprzelewajych pensji wynosi łącznie 9zł (5zł normalnie +4zł extra). Drugi chochlik w tabeli to oprocentowanie ekonta które wynosi 0%. Można by też dodać, że w mbanku bezpłatne są też bankomaty zagraniczne.

  Pozatym zestawienie jak nabardziej ok, kawał przydatnej roboty. Mam nadzieje że załapiesz się na jakieś prowizje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Adam

  Dzieki Ci podpowiedz :) Zaraz wpisze sprostowanie do posta.

  A co do prowizji, to tak naprawde nie wiem, co z tego wyjdzie, mam nadzieje na kilka zlotych... na poczatek :)

  OdpowiedzUsuń