G R A G I E Ł D O W A.

piątek, 16 lipca 2010

Giełda w górę, giełda w dół.

Mijający tydzień był nieco łaskawszy dla rodzimych inwestorów, fundując nam nieco wzrostów. Widać jednak, że pułap wzrostów ogranicza poziom 2400 pkt na WIG20, po osiągnięciu którego indeks cofnął się znów do ok. 2390 pkt. oscyluje wokół tego poziomu.
Ruch naszej giełdy jest jednak tylko (jak się wydaje) odbiciem zachowań amerykańskiej giełdy na Wall Street, która w pierwszej połowie tygodnia poszła ładnie do góry w reakcji na publikacje wyników kwartalnych spółek z kraju, który niegdyś należał do Indian (Alcoa, Intel i in.), a które okazały się lepsze niż oczekiwano (osobną kwestią jest pytanie czy te wyniki są zasługą sprawnych i twórczych księgowych, czy też jest to rzeczywisty wzrost rentowności działalności operacyjnej tych podmiotów).

Z kolei druga połowa mijającego tygodnia, pod wpływem gorszych informacji makroekonomicznych z USA i Chin, przyniosła już pewne ochłodzenie i powrót indeksów pod kreskę, czyli w naszym wypadku poniżej 2400 pkt.
Swoja drogą, gdzie te czasy, kiedy zastanawiałem się, kiedy WIG20 przekroczy 2700 pkt ? :).

Czy to jest tylko chwilowa korekta przed letnim rajdem indeksów w górę, wzorem hossy z zeszłego roku ? Nie wiem, ale skłaniam się raczej ku koncepcji, że dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki, więc na dzień dzisiejszy bardziej obstawiam dalsze spadki i być może ruch boczny pomiędzy 2200, a 2400 pkt na WIG20.
Dlatego systematycznie pozbywam się z mojego prywatnego portfela akcji, sprzedając na chwilowym odbiciu Milkpo-NC i Digital-NC, dzięki czemu zrealizowałem skromy zysk, z czego się bardzo cieszę po kiepskim czerwcu.
Dodam jeszcze, że wspomniane dwie spółki plus IQP-NC to przedsiębiorstwa z rynku New Connect, którymi się interesuje i obserwuję ich kursy.
Myślę, że będę do nich powracał, bo są to zdrowe firmy generujące zyski, szczególnie bezpiecznie czuję się inwestując w Milkpol zajmujący się produkcją przetworów mleczarskich, a to z tego względu, że kiedyś  ramach pracy zawodowej wykonywałem usługi dla tego sektora gospodarki, więc znam go trochę. Poza tym oceniam, że szeroko pojęta branża spożywcza, jest jedną z tych, które będą się rozwijać w naszym kraju.

Dokładnych liczb i kwot jeszcze nie podaję, bo pojawią się one w miesięcznym podsumowaniu portfela.

Przy okazji sprzedaży Digital z NC, ujawniła się mała płynność tego rynku.
W środę wystawiłem ten papier na sprzedaż nieznacznie poniżej ceny rynkowej licząc na szybka finalizację transakcji.
Niestety zabrakło chętnych do kupna i w pierwszym momencie sprzedałem tylko jedną akcję z 740 posiadanych, więc dopiero w piątek poszła reszta tych papierów.

Nie wspomniałem jeszcze o portfelu gry giełdowej, z którego sprzedałem Warfarmę za 1,76 pln, dzięki czemu wyszedłem na tej spółce na zero, co jest ok w obecnym czasie - wartości liczbowe tej transakcji znajdziecie w zakładce dotyczącej portfela gry giełdowej.

Prócz tego sprzedałem franki, być może za wcześnie i wbrew temu co napisałem powyżej, ale jestem zdania, że kurs CHF powyżej pln 3,00 znajduje się powyżej poziomu równowagi , więc będę czekał z gotówką, aż kurs tej waluty zejdzie spowrotem do wartości 2,7-2,9 i kupię ją ponownie dokładając kolejne pln 500. Na razie cieszę się zyskiem i spokojnie trzymam złotówki czekając na nową okazję. Zresztą w przypadku obcych walut nie śpieszę się, bo nie ma po co, kupno i sprzedaż tego instrumentu finansowego traktuję jako narzędzie długofalowej spekulacji.

Przed nami weekend, który zamierzam spędzić odpoczywając, czego i wam życzę. Niestety w przyszłym tygodniu mogę być nieaktywny na blogu, bo kolega z pracy idzie na urlop, więc będę miał więcej pracy. Nie ma jednak tego złego... za kolejne dwa tygodnie ja idę na wypoczynek :).

Tradycyjnie zachęcam was do wysyłania swoich propozycji inwestycyjnych dla portfela gry giełdowej.

2 komentarze:

  1. Żeś sprzedał Mostostal Płock a właśnie dzisiaj ruszył na północ. A nawet nie był blisko SL.

    OdpowiedzUsuń
  2. @Marek,

    Wiem, teraz sobie pluje w brode. Nic to, nauka na przyszlosc, zeby nie ulegac wahaniom rynkowym.

    OdpowiedzUsuń