G R A G I E Ł D O W A.

wtorek, 6 lipca 2010

Energia elektryczna.


W kontekście futurystycznych rozważań na temat energetyki przyszłości, kiedy pisałem o inwestowaniu w projekt fuzji jądrowej, dzisiaj odsyłam Was do artykułu znalezionego na Interia.pl., a napisanego na podstawie tekstu opublikowanego w miesięczniku "Wiedza i Życie".
Tekst traktuje o inwestycjach w technologię instalowania elektrowni słonecznych na orbicie geostacjonarnej Ziemi i przesyłania uzyskanej energii do stacji odbiorczych na powierzchni naszej planety.
Zainteresowani niech klikną tutaj.

Temat dość lekki i odpowiedni na wakacyjny odpoczynek.

2 komentarze:

 1. Już kiedyś słyszałem o tej koncepcji. Na Interię nie wchodzę, ale swego czasu naukowcy nie mieli pomysłu na realny pomysł przesyłu energii na Ziemię. Rozwiązano ten problem?

  OdpowiedzUsuń
 2. @ matipl
  Proponowane jest wysylanie rozproszonej wiazki (wiazek ?) mikrofal, ktora jest odporna na zmienne warunku pogodowe, a dzieki temu ze jest rozproszona nie ugotuje np. przeltujacego przez nia ptaka.
  A kontunujac kwestie ptakow, inna sprawa jest dlugtrwaly wplyw mikrofal na zycie biologiczne w dlugim okresie czasu (kilkadziesiat lat), dla przykladu taki masaz z mikrofal nie jest dobry dla meskiego nabialu - zbyt mocne lub dlugotrwale podgrzewanie plemnikow uszkadza je :).
  No i na koniec pozostaje jeszcze pytanie jak efektywna jest ta metoda (straty energii w atmosferze ziemskiej).

  Swoja droga to jest niezla pozywka dla pisarzy sci-fi, ktorzy moga roztaczac przed nami obraz elektrowni, ktore w kazdej chwili moga sie zmienic w smiercionosna (przynajmniej dla plemnikow i ptactwa) bron masowego razenia - stare, "dobre" promienie smierci :).

  OdpowiedzUsuń