G R A G I E Ł D O W A.

sobota, 12 czerwca 2010

Niezdecydowanie na giełdzie - podsumowanie gry giełdowej 07-12/06.

Upływający tydzień nadal nie przyniósł jednoznacznej odpowiedzi, w którym kierunku podaży rynek. Indeks WIG20 przemieszcza się w przedziale 2300-2400 pkt (z grubsza rzecz ujmując) nie dając wyraźnego sygnału, czy mamy do czynienia z krótkotrwałą korektą przed kolejną próbą przebicia 2500 pkt, czy też mamy się szykować na spadki w okolice 2100 pkt.


Na plus możemy zapisać nominację prof. Marka Belki na prezesa NBP. Moim zdaniem to dobrze, że mamy osobę decyzyjną w banku centralnym, w czasie kiedy złotówka ponownie osłabia się w stosunku do głównych walut, takich jak USD, EUR czy CHF. Z drugiej strony brak nominacji ze strony prezydenta RP, którego dopiero wybierzemy w tym miesiącu, nie daje takiej legitymacji jego kandydaturze, jaką powinien być może uzyskać. Pomijam tu ocenę samego prof. Belki, którego jedni mogą na stanowisku prezesa NBP akceptować, drudzy nie. Z pewnością jest to osoba z tzw. "branży", mająca solidną wiedzę praktyczną na temat finansów publicznych, z drugiej strony wszyscy inwestorzy pamiętają go głównie dzięki wprowadzeniu 19% podatku od zysków kapitałowych, tzw. "podatku Belki".
Ja jego wybór oceniam jednak pozytywnie, z uwagi na fakt, że wybrano kogoś kto (przynajmniej w teorii) zna się na rzeczy i kto będzie dbał o polską walutę w obecnym niespokojnym czasie.
Należy bowiem pamiętać, że problemy jakie przyniosło dla regionu Europy Środkowowschodniej ogłoszenie nowego rządu Węgier potwierdzające poważne problemy finansowego budżetu tego państwa uderzyły również w polskiego złotego.

Drugim ważnym wydarzeniem są rozpoczęte 09 czerwca zapisy na prywatyzowaną spółkę energetyczną Tauron. Nie będę się podejmował analizy tej oferty, ponieważ wielu innych blogerów i publicystów podjęło się tego zadania i jak sądzę zrobili to dobrze.
Ja sam cały czas przyglądam się tej ofercie i chętnie kupił bym prawa do akcji (jeśli finanse pozwolą to za ok. 2000-3000 pln), ale czekam do ostatniej chwili, żeby parafrazując tytuł programu Tomasza Lisa "przekonać się Co z Tą Giełdą". Cena maksymalna ma wynieść ok. pln 0,70, podczas gdy część domów maklerskich pisze, że w obecnej sytuacji dobrą ceną było by ok. 0,50 pln. Czy to tylko sposób na zbicie ceny, czy faktycznie wiarygodna wiadomość ? Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć, dlatego siedzę i obserwuję rynek, by 18 czerwca podjąć ostateczną decyzję.

Na koniec tego dość długiego wstępu dodam, że bank inwestycyjny JP Morgan obniżył prognozowany wzrost PKB dla Polski w 2011 roku do 3,7%. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Ok, teraz czas na nasze inwestycje. Z portfela nic nie ubyło i jak na razie jeszcze żadnej z inwestycji nie grozi wypadanięcie na SL. Tak naprawdę poniżej ceny kupna znjaduje się tylko Warfarma (kupiona za 1,63pln za akcję), której kurs wynosi obecnie pln 1,57. Jest to jednak nadal dość daleko od SL na poziomie 1,40 pln. Pozostałe spółki zaczęły zarabiać: Mostostał Płock na zamknięciu kosztował pln 59,80 (kupno pln 59,00), Trakcja pln 4,32 (kupno pln 3,84).
Do portfela dołączyły Police kupione za pln 5,3.

Certyfikaty radzą sobie z różnym szczęściem.
Cena certyfikatu na złoto RCGLDAOPEN wzrosła w stosunku do ceny kupna i na piątkowym zamknięciu wynosiła pln 414 (kupno pln 399,32). Z kolei certyfikat na japoński indeks Nikkei RCNIKAOPEN ma się już gorzej, ponieważ jeszcze w ciągu tygodnia oscylował wokół ceny pln 37, by w piątek zlecieć do zaledwie pln 34,97 (cena kupna pln 35,64), niebezpiecznie blisko SL na poziomie pln 34,00 (aktywacja przy pln 34,10).

Na koniec moja osobista porażka. Fundusz na obligacje UniObligacje N.E. stracił na wartości i obecnie posiadane jednostki uczestnictwa warte są pln 298,31 (kupno za pln 300). Biję się w pierś, że wprowadziłem do propozycji zmianę i kupiłem UniObligacje N.E., zamiast "zwykłego" funduszu UniObligacje, tak jak proponował Kamil. Dlatego obiecuję, że w przyszłości nie będę robił tego typu zmian.

Ok to tyle jeśli chodzi o podsumowanie. Zastanawiam się, czy dla spółek które są obecnie na plusie nie podwyższyć SL do ceny kupna tych papierów ? Co o tym myślicie ?
Zachęcam do komentowania i przesyłania propozycji na kolejny tydzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz