G R A G I E Ł D O W A.

sobota, 5 czerwca 2010

Czerwiec rozpoczęliśmy spadkami na giełdzie. Gra inwestycyjna 31/05 - 04/06 - podsumowanie tygodnia.

Pierwszy tydzień czerwca już za nami. Giełda zachowywała się stosunkowo łagodnie, choć odnotowaliśmy ogólny spadek indeksów. Nastrojów z pewnością nie poprawiła informacja z Węgier o poważnych kłopotach finansowych tego kraju, które zmniejszają sentyment inwestorów zagranicznych do inwestycji w waluty oraz akcje przedsiębiorstw z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Tak naprawdę nadal nie mamy rozstrzygnięcia, czy warszawska giełda nieco się cofnęła, aby nabrać rozpędu i wystartować w górę w kierunku 2500 pkt (WIG20), czy też możemy się spodziewać poglębienia spadków i jak niektórzy piszą zejścia do poziomu 2100 pkt, a nawet 1800-1900 pkt.

Dla naszych inwestycji oznacza to, że w portfelu prawie nic się nie zmieniło, żadne ze zleceń kupna nie zostało zrealizowane, prócz zakupu funduszu UniObligacji N.E., ale to akurat jest "inna para kaloszy". Podobnie też żadna z obecnych już w portfelu inwestycji, ani nie wypadła, ani nie została sprzedana w ramach realizacji zysku.

Zatem czekam na Wasze propozycje na kolejny tydzień, gracze których propozycje nie zdołały wejść do portfela mogą je zrewidować i zaproponować zmiany. Czekam również na nowe propozycje inwestycyjne, jeśli takie macie.

Ynwestor - jestem ciekawy Twojej opinii na temat Delko ?

Zaś gracze (a właściwie dwóch graczy - Marek i Kamil) mogą zrewidować dotychczasowe SL i TP zakupionych już akcji, certyfikatów i funduszy i zaproponować ewentualne zmiany - jesli oczywiście chcą. Jeśli nie to zostawię wszystko bez zmian.

3 komentarze:

 1. Moja opinia na temat spółki Delko wciąż jest pozytywna. Od momentu mojego posta wydarzyły się dwie ważne rzeczy. Najpierw spółka opublikowała prognozy finansowe na rok 2010. Potem Ipopema Tfi zwiększyła zaangażowanie spółki. Obie te informacje są dla spółki jak najbardziej pozytywne.

  Spółka w 2010 roku przewiduje 10,5 mln zł zysku brutto i 479,1 mln zł przychodów bez planowanych akwizycji. Zysk netto w 2010 roku na podstawie prognozowanego zysku brutto wyniesie zapewne ok. 8 mln zł czyli 1,34 zł na akcję. W 2009 roku spółka zaraportowała 7,48 mln zł zysku (1,25 zł na akcję) i 433 mln zł przychodu.

  Spółka chce dokonać też trzech akwizycji (raport za I kw. 2010 r. str. 40-41). Wszystkie przejmowane spółki (wg zarządu) są rentowne (przynajmniej na poziomie EBIDTA lub zysku brutto). Łączne przychody tych podmiotów to ok. 100 mln zł.

  Jak widać spółka ma mocne fundamenty i ciągle się rozwija.

  Jeśli chodzi o wycenę akcji to obecnie wskaźniki C/Z i C/P to odpowiednio 10,97 i 0,19 krocząco za ostatnie 4 kwartały. Przy podobnym poziomie wskaźników cena akcji na podstawie prognoz i z uwzględnieniem akwizycji powinna wynieść 17,42 zł na podstawie C/Z i 19,07 na podstawie C/P. Zaznaczam, że to bardzo uproszczona wycena!

  Myślę, że powinieneś zainwestować w tę spółkę. Wciąż podtrzymuję cenę kupna na 13 zł.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Ynwestor,

  Ok, sprobujmy kupic Delko, ustawilem cene na pln 12,99. Proponuje jednak na biezaco dostosowywac strategie zakupu do aktualnej sytuacji rynkowej, bo jak widac jest ona trudna - niepokoje zwiazane z niewyplacalnosci kolejnych panstw i inne czynniki sprawiaja, ze indeksy gieldowe ida w dol (na ostatniej sesji gielda w USA ponad 3%).

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Domowybank

  Cieszę się, że uwierzyłeś w moją analizę. Mam nadzieję, że uda się dzięki niej zarobić.

  Sytuacja na giełdach światowych jest faktycznie napięta. Ze względu na kłopoty fiskalne krajów europejskich z naszej giełdy odpłynie zapewne sporo kapitału zagranicznego. Ta sytuacja nie ma jednak wpływu na wyniki finansowe spółek giełdowych. Myślę, że w krótkim terminie czekają nas spadki, ale w średnim terminie giełdy wrócą do obecnego stanu. Słowem - nadchodzi czas na tańsze zakupy.

  OdpowiedzUsuń