G R A G I E Ł D O W A.

piątek, 14 maja 2010

Gra giełdowa.

źródło: http://chce.to

Aktualizacja 15/05/2010: Kolorem zaznaczyłem zmiany w zasadach gry, przekreślony tekst oznacza, że z danego pomysłu zrezygnowałem.
Kiedy już zbiorę wszystkie propozycje i poukładam wszystko, napiszę jeszcze jednego posta podsumowującego.
Zatem zapraszam ponownie do komentowania i przesyłania propozycji.
P.S. U góry są dwa linik Domowy Bank - blog i Stan Portfela - gra inwestycyjna. Klikając na nie możecie przejść do strony głównej bloga lub do strony, gdzie będzie zapisany stan portfela inwestycyjnego rozgrywanej gry.
Pomysł kiełkował u mnie dość krótko, więc pewnie będzie się zmieniał w miarę upływu czasu...
Albo padnie z powodu braku zainteresowania.

Właściwie to nic nowego, wiele portali o podobnej tematyce proponuje tego typu "zabawę", ale ja chcę wprowadzić pewną zmianę. Zatem od początku.

Proponuję Wam grę giełdową (oczywiście), polegającą na wspólnym planowaniu inwestycji. Na początek chcę się skupić na:
1. Akcjach za pośrednictwem mBanku.
2. Funduszach inwestycyjnych za pośrednictwem SFI mbanku.
3. Walutach: USD, EUR, CHF za pośrednictwem Walutomatu.
4. Lokaty i rachunki oszczędnościowe w bankach - co Wam przyjdzie do głowy. Wykluczam małe, lokalne SKOKi, bo fizycznie nie będę w stanie do nich dotrzeć.
Wyrzucam lokaty, bo Kamil w komentarzu słusznie zauważył, że zakładanie lokaty na tydzień jest bez sensu.
To na początek. Jeśli ktoś przekona mnie i resztę uczestników, że warto "wejść" w inne instrumenty, nie ma problemu założę konto na innych platformach transakcyjnych i możemy powalczyć.

Kapitał początkowy: pln 2000. To jest mój wkład, tyle pieniędzy inwestuję na początek. To niewiele, ale jeśli pomysł chwyci i będziecie zainteresowani postaram się dorzucić więcej.
Kapitał zostaje podzielony na 4 części, po pln 500 każda. 3 najlepsze pomysły (tzn. te które zyskają najwięcej głosów i moją aprobatę) zostaną wcielone w życie, dostając po pln 500 lub inaczej 75% wartości portfela do podziału. Czwarta część kapitału zostaje w formie gotówki, którą będzie można w razie konieczności dopłacić do którejś z inwestycji.
Wszelkie transakcje będę potwierdzał na blogu, wrzucając printscreeny. Poza tym z prawej strony bloga umieszczę okienko, gdzie będzie opisany aktualny stan portfela.

Teraz najważniejsze - ta zmiana, o której napisałem wyżej. Osoby, które zaproponują najlepszą inwestycję uczestniczą w zyskach. Osoby, które zaproponują najlepszą inwestycję uczestniczą w zyskach, z tej części kapitału, którą "otrzymały" do zainwestowania.
Zasada podziału zysków jest następująca:
1. Zysk, do podziału to ten, który zostaje po odliczeniu prowizji oraz podatku.
2. 70% zysku zatrzymuję w portfelu do dalszych inwestycji, 30% idzie do inwestora. podziału, wg następującej zasady:
a) pierwsze miejsce i najlepsza propozycja: 15%
b) drugie i trzecie miejsce: po 7,5%
Jeśli będą mniej niż 3 najlepsze i zyskowne poropozycje, 30% wypracowanego zysku idzie do tych 2 (podział wg udziału w zyskach) lub 1 osoby.
Zysk będzie przelewany raz w tygodniu na konto wskazane przez zwycięzcę lub zwycięzców tygodniowej sesji.
3. Zasada wypłaty zysku zmienia się z uwagi na fakt, że nie da się z góry określić horyzontu czasowego każdej inwestycji. Zatem wspomniane 30% idzie do osoby, której inwestycja zostanie wcielona w życie i która wypracuje zysk, po zakończeniu danej inwestycji.

Jeśli w danym okresie będą mniej niż 3 najlepsze pomysły inwestycyjne, mogę zdecydować o zainwestowaniu większej ilości pieniędzy w danym projekcie, wówczas taki inwestor może liczyć na większą gotówkę wypracowaną z większego kapitału.
Procentowy udział w zyskach może ulec zmianie jeśli okaże się to konieczne.

Raz na jakiś czas (przeciętnie raz w miesiącu) będę rewidował inwestycje, realizując najsłabszą z nich, w przypadku kiedy "na horyzoncie" pojawi się lepsza (potencjalnie) okazja.
Harmonogram:
Portfel podsumowujemy w każdy piątek.
Przez weekend dajemy sobie czas na przemyślenie strategii oraz przegłosowanie najlepszej z nich, aby w poniedziałek zebrać je wszystkie i zastosować. Propozycje będziemy zapisywać w komentarzach do danego piątkowego podsumowania.
Zatem w piatek podsumowanie tygodnia.
Sobota i niedziela do godziny 15:00 propozycje.
Niedziela od 15:01 do 20:00 głosowanie.
Poniedziałek wykonanie zleceń.
Możliwa będzie dyskusja w ciągu tygodnia, co dalej z inwestycjami, więc możemy reagować na zmiany rynkowe na bieżąco.
Jeśli brak będzie wyraźnej zgody między uczestnikami decyzję będę podejmował samodzielnie i arbitralnie, mogąc sobie potem w razie dużej "wtopy" pluć w brodę :).

Gra trwa tak długo, jak długo będę widział w tym sens (czyt. będzie fajnie). Sobie jednak pozostawiam swobodę wyboru co ostatecznie stanie się z kapitałem i wypracowanymi 70% zysku, chociaż teraz będą one sobie leżały na osobnym blogowym koncie.

W weekend opracuję formatkę w Excelu i formatkę na blogu.

Jeśli macie pytania lub propozycje zapraszam do komentowania lub wysłania do mnie e-maila: frank1977@interia.pl.

Aktualizacja 16/05/2010. Projekt nabiera kształtów, wiec dodaje kolejną informację.
W propozycji inwestycyjnej musza byc nastepujace elementy:
1. Nazwa inwestycji.
2. Cena kupna - przy jakiej cenie wchodzić w inwestycję.
3. SL - stop loss
4. TP - take profit
5. Argumenty za - to nie musi byc analiza na całą stronę, nawet tego nie chcę. Krótko i rzeczowo w kilku zdaniach, czemu warto wejść w inwestycję, ale też jakie są zagrożenia.
Najważaniejsze: produkt musi być dostępny z platformy inwestycyjnej mBank (eMakler i SFI). Dlaczego ? Z prostej przyczyny, tylko tam mam otwarty rachunek inwestycyjny.

Kryterium wyboru. Na początku, głównie będzie to moja subiektywna ocena. Potem jeśli, pomysł chwyci, częściej zdam się na wasze głosy.

31 komentarzy:

 1. Hehe ciekawa inicjatywa, ale mam mieszane uczucia co do tego czy pomysl wypali ;) bo jaki jest sens zakladania lokaty na tydzien? albo zalozmy ze ktos zaproponuje inwestycje w takie akcje albo inne, wybierzesz te najpopularniejsze, a pozniej okaze sie ze ten co typowal inna spolke, teoretycznie osiagnalby wyzsza stope zwrotu, i komu wtedy placic? juz nie mowiac o tym kto pokryje straty ;) coz jak chcesz tak sie bawic swoimi pieniedzmi to ja nie widze przeszkod, ale realizacji tego pomyslu poki co nie widze, moze sie przekonam po pierwszej turze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kamil dzieki za komentarz. Masz racje z lokatami, więc je wyrzucam z gry.
  Ide na zywiol, nie wiem co z tego wyjdzie, ale chyba nikt jeszcze w polskiej blogsferze nie zaproponowal tego typu dzialalnosci, wiec bedzie ciekawie.

  Wygrywa ta osoba, czyjej propozycje zastosujemy i (to wazne) przyniesie najwiekszy zysk.
  Jesli portfel zanotuje strate, nikt nie otrzymuje wyplaty.
  Ryzyko jest oczywiscie po mojej stronie. Na szczescie moge w kazdej chwili przerwac gre.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy pomysł, wiele mediów prowadzi takie portfele (Portfel PB, albo RDO w TVNCNBC).

  OdpowiedzUsuń
 4. Tydzień to za krótki okres. Założenie funduszu trwa kilka dni więc to też odpada. Lepiej by było jakbyś tą kwotę podzielił na 4 części i co tydzień byłoby 500 złotych. Wtedy można pomyśleć o jakiś akcjach, funduszach, walutach itd.
  Bo niestety wszystko trwa.
  Oczywiście nie oznaczałoby to że akcje kupujemy i trzymamy miesiąc ale wychodzimy z inwestycji po stop losie, albo po TP. Ogólnie pomysł ciekawy i wziąłbym w nim udział:) Może nawet dałbym jakąś dotację:P

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie ze przeslaliscie swoje pomysly!

  @Marek - podoba mi sie Twoja sugestia. Zatem kolejna zmiana:
  Dzielimy fundusz na kilka czesci, na poczatek po pln 500 wielkosc kazdej czesci moze ulegac zmianie w zaleznosci od sytuacji rynkowej - wiadomo, czasem warto wiecej zainwestowac w akcje, czasem np. w waluty.
  Najlepszy pomysl zostaje zapisany wraz z imieniem lub pseudo autora, ktory sam okresla kiedy wrzucamy SL lub TP - to jednakze moze byc komentowane i oceniane przez pozostalych uczestnikow. W przypadku braku zgody wsrod uczestnikow pozostawie sobie prawo podjecia ostatecznej decyzji.
  A raz w tygodniu robimy podsumowanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Okej to moje propozycje.

  a) ceryfikaty odwzorowujące kurs złota. Cena ~400 zł sztuka plus prowzja. TP ~480-500zł zł,lekko poniżej SL 360 zł
  Złoto ma szansę kontynuować terend wzrostowy, a słabnąca złotówka zwiększa zyski.

  b) certyfikaty na indeks w Japonii. ~36,50zł;około 15 certów sztuka. Jak indeksy będą spadać to raczej złotówka będzie słabnąć amortyzując stratę, a Japonia nie jest tak skorelowana z S&P jak WIG i może miło zaskoczyć.

  c)jakaś spółka, moje typy to Warfama, Trakcja, Nortcoast, Mostostal Płock, Remak.

  Ceny kupna to Warfama - poniżej 1,65
  Trakcja poniżej 3,85 zł
  Nortcoast poniżej 1,63 zł
  Mostostal poniżej 60 zł
  Remak poniżej 30,60 zł

  d)gotówka na k.o. w Eurobanku 15x40,11 lub w Polbanku

  To moje typy na najbliższy czas

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysł generalnie spoko i bardzo mi się podoba, ale widzę pewną komplikację.

  Komentarze ze swej istoty są mało pojemne, więc nie da się przeprowadzić w nich większej analizy dla proponowanych spółek.

  A z drugiej strony nie chcę podawać 10 typów i liczyć, że coś wpadnie w oko Tobie lub głosującym. Poza tym nie znam kryteriów, wg jakich spółki by miały być głosowane.

  Zatem ze swojej strony, jeśli będę coś wrzucał jako propozycję (czego nie wykluczam) to raczej w formie podlinkowania do siebie na bloga, gdzie zrobię analizę z obrazkami i postaram się zaproponować setup wejścia oraz prowadzenie pozycji. Pod warunkiem oczywiście, że taka forma Ci odpowiada.

  Uważam, że przedstawienie argumentów za spółką znacząco zmniejszy ilość typów które trzeba będzie ocenić, a z drugiej strony pojawi się dodatkowy walor edukacyjny, który jak sądzę wszystkim będzie pomocny.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Topola

  Nie ma problemu, propozycje mozesz opisac na swoim blogu. Mozesz (jesli chcesz) tez przeslac je w formie e-mail: frank1977@interia.pl

  Kryteria glosowania.
  Najwazniejszym kryterium, z poczatku przynajmniej, bedzie oczywiscie moja subiektywna ocena. Jesli pomysl na ta gre chwyci i wiecej osob bedzie w niej uczestniczylo, komentujac propozycje inwestycyjne, czesciej bede sie zdawal na "glos ludu". Wazna bedzie dyskusja - nie oczekuje tez, ze ktos wskaze: "o ten produkt na 100% da zysk", wiadomo, ze mozemy poruszac sie tylko w ramach rachunku prawdopodobienstwa. Chce jednak, aby inwestor przedstawil rzeczowe argumenty za dana inwestycja.
  Propozycja inwestycyjna musi zawierac nastepujace elementy: cena kupna, SL, TP, argument za kupnem.

  Ten projekt ma przede wszystkim walor edukacyjny, pozwalajac wspolnie sprawdzac rozne strategie inwestowania (o ile oczywiscie nie doprowadza one za szybko do utraty tych 2k).

  OdpowiedzUsuń
 9. @ Marek,

  Dzieki za propozycje. Jak narazie tylko Ty przedstawiles jakies, wiec najprawdopodniej Twoje inwestycji przydziele wiecej niz pln 500.
  Pamietaj prosze, ze mam dostep tylko do rachunku maklerskiego i SFI w mBanku, wiec proponowane instrumenty musza byc dostepne na tej platformie.
  Co do Eurobanku - otworze tam konto.

  Zeby uniknac nieporozumien, chcialbym tez zebys podal nazwy certyfikatow, o ktorych piszesz. Nie chce zrobic jakiegos glupiego bledu, ktory zepsułby twoja inwestycje.

  OdpowiedzUsuń
 10. @ Marek

  Jeszcze jedna uwaga, zysk do podziału liczę po zsumowaniu zysków i strat ze wszystkich propozycji, ktore zastosuje z danego komentarza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Spoko
  a) cert na złoto RCGLDAOPEN, tutaj możesz próbować skubnąć trochę poprzez nie kupowanie od animatora, cena nie wiem jak złoto będzie notowane ale im bliżej 390 zł tym lepiej
  b) Japonia RCNIKAOPEN tutaj nie ma praktycznie handlu czyli jesteśmy skazani na animatora. Lepiej kupić rano zanim złotówka zacznie się osłabiać
  c)Warfama, producent maszyn rolniczych i brykietu opałowego (ze słomy). Ma wejść na rynek z pickupem na chińskiej licencji
  SL 1,4 TP ~1,90-2 zł
  Nortcoast - impoeter i dystrybutor produktów żywnościowych głównie z włoch. Firma otworzyła mleczarnie co jeszcze nie za bardzo jest odwzorowane w kursie akcji. TP około 2 zł
  SL 1,30 zł
  Trakcja - firma ogólnie zajmuje się budową i modernizacją trakcji elektrycznej na koleji. Inwestycje w kolej jeszcze nie ruszyły (tak jak drogi) firma swoje zarabia i ogólnie ma potencjał SL 3,30 TP już od 4,8 zł
  Remak i Mostostal specjalistyczne firmy budowlane (energetyka i petrochemia) ogólnie ceny w stosunku do zysków mają ładne (raporty za rok 2009 i I kw. 2010) SL/TP Remak 26/36 Mostostal SL/TP ~50zł/80 zł

  Wszystkie kupisz na emaklerze
  Stop lossa sugeruje mentalnego a nie mechanicznego. Tzn. jeżeli cena na zamknięciu wypadnie poniżej naszego SL i na otwarciu następnego dnia będzie również niżej to sprzedajemy. TP jest sugestią. Jeżeli będą silne wzrosty to nie sprzedajemy, tylko czekamy aż zobczayczymy że spółka nie ma siły rosnąć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie no, żeby nie było, że mnie zabawa ominie, podaję swój typ wraz z uzasadnieniem.

  EFH

  Nie mam zielonego pojęcia, czym się spółka zajmuje i średnio mnie to interesuje. Natomiast patrząc z perspektywy AT znajduje się właśnie na bardzo silnym wsparciu, które aktualnie penetruje.

  Wsparcie liczę od stycznia 2009, z kilkoma próbami testowania aż do dziś.

  Argumenty za wejściem:
  - wsparcie jest bardzo silne
  - jeśli wsparcie pęknie będzie to koniec pieśni dla tej spółki na jakiś czas, myślę że kupujący na to nie pozwolą
  - bardzo niskie ryzyko w razie gdybym jednak nie miał racji

  Argumenty przeciw:
  - nie widać znamion odbicia

  Proponowane wejście:
  - w zasadzie już teraz, nawet na otwarciu najbliższej sesji

  Proponowany stop loss:
  - okolice 93-95 groszy. Jak tam ceny zawędrują to raczej wsparcie można uznać za połamane.

  Ewentualny stop kroczący:
  - na zasadzie kanału Donchiana, minimum z ostatnich 15 dni z ewentualną opcją zacieśniania, gdy wystąpią zyski warte skasowania

  OdpowiedzUsuń
 13. A żeby nie było, że daję tylko jeden typ, zatem poprawiam następnym.

  Midas

  Wygląda to na przełamanie linii trendu spadkowego, choć możliwe, że trochę już późno na wejście.

  Argumenty za:
  - spadki zatrzymały się na wsparciu
  - przełamana linia trendu spadkowego

  Argumenty przeciw:
  - trochę późno na wejście
  - dwie czarne świece nie wyglądają zbyt optymistycznie

  Moment wejścia:
  - 6.60 jako sygnał, że ceny jednak idą w górę

  Stop początkowy:
  - wariant ciasny - 6.00
  - wariant szeroki - 5.60

  Stop kroczący:
  - nieco poniżej najniższej wartości z ostatnich 3 dni.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ Marek
  1. cert na złoto RCGLDAOPEN
  ok. sprobujmy w to wejsc i kupic 1 sztuke, wprawdze cena tego certyfikatu pobila juz wszelkie mozliwe, historyczne rekordy, wiec ustawie maksymalna cene na pln 400, jesli gieldy beda nadal lecialy w dol ten cert moze zapewnic poduszke bezpieczenstwa
  2. Japonia RCNIKAOPEN
  ehh ta Japonia, cena certu rosnie i wchodzimy troche pozno, ale podoba mi sie, ze nie jest do konca skorelowana z amerykanska gielda, chociaz dlug Japonii, jakze niemodny w ostatnich miesiacach martwi mnie co do dalszych lostow tego indeksu, zaryzykuje i kupie 2 certy

  Spolki
  1. Wafarma - caly czas maja strate, ale w miare stabilne przychody, no i nowy samochod pickup, oczywiscie zawsze jest ryzyko, ze produkt nie chwyci, ale w sumie wchodze w to i kupie 60 sztuk, ponizej 1,65
  2. Nortcast - w ostatnim czasie przynosi straty i jest mocno przeceniona, nie podoba sie, nie wchodze
  3. Trakcja - na pierwszy rzut oka wyglada ok, ale te spadajace przychodyno i fakt, ze 80-90% ich przychodow operacyjnych pochodzi ze zlecen od PKP, ale wejde za pln 100 jesli cena spadnie ponizej 3,83
  4.Remak - przeceniona i martwia mnie spadajace przychody z dzialalnosci operacyjnej, pytanie czemu tak jest ? - nie wjede w to
  5. Mostostal Plock - niezle wskazniki i bezpieczna, ok. wchodze ponizej pln 60, za pln 240, zeby miec przynajmniej ze 4 sztuki

  OdpowiedzUsuń
 15. @ topola
  Wiedze ze lubisz jezdzic po bandzie i ryzykowac:)
  Obie zaproponowane spolki sa smieciowe, przynosza straty, wiec nie dziwie sie, ze cena ich akcji jest taka niska. Kurs ich akcji wali w dol nieprzerwanie od wielu miesiecy

  EFH - spolka zajmujaca sie szeroko pojeta deweloperka, przez ostatnie kwartaly notujaca tylko straty i straty, widac ze zarzadzajacy nie potrafia wymyslec nic, aby ten trend odwrocic, dobry kandydat na bankruta
  ale technicznie wyglada ok, a poza tym rynek budowlany odbija sie od dna, wiec moze jest nadzieja, ze zarzadcy cos wymysla

  Midas - technicznie w miare ok, wychodzi z trednu spadkowego i w IV kwartale 2009 mieli zysk, ale juz w I-szym 2010 strata wysokosci 12 mln pln ! i mizerne przychody z dzialalnosci operacyjnej; mi to wyglada na pulpke, ktora moze zmusic do dlugotrwalego inwestowania

  Z tych dwoch wybieram EFH i wrzuce w to pln 50 lub 100 traktujac jako drogi los na loterie. Wchodze w ta spolke, bo nigdy nie opieralem sie tylko i wylacznie na analizie technicznej, wiec traktuje to jako eksperyment.

  OdpowiedzUsuń
 16. @domowy bank
  spoko to Twoje pieniądze.

  Taka uwaga - przeceniona znaczy tania, przewartościowana to droga:)
  co do Nortcoastu to rok 2009 był słaby ale zakończony mimo wszystko zyskiem. Są już wyniki za I kwartał i mimo iż na działalności operacyjnej spadek zysku i przychodów to dzięki zakończeniu inwestycji w mleczarnie zysk jest 3x większy niż w I kwartale 2009 roku.

  OdpowiedzUsuń
 17. Widze ze inicjatywa nie jest zbyt popularna, ale typy bardzo mi sie podobaja, poparte nawet krotkim uzsadnieniem, nawet jak nie będę grał, to na pewno bede wpadał poczytać i może coś dobiorę do swojego portfela inwestycji :)

  Swoich propozycji nie daje, bo dla mnie GPW jest bardzo bliska jakiejs większej korekty i raczej nie zaryzykowałbym teraz inwestycji w akcje, złoto tez mi nie pasuje ;) zachowawczo bym kupil Unikorone Obligacji, choc od 3 dni cena nieco podskoczyła z z 250 do 254 PLN za jednostkę i teraz obawiam sie ze bedzie sie kisic na tym poziomie albo dalej spadać ;) czyli po krotkiej analizie proponuje 12 rachunków oszczednosciowych w eurobanku po 40.12 PLN heheheh :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Moja propzycja:
  Akcje TPSA, zblizaja sie do historycznego minimum 15zl, mysle ze popyt bedzie bo dywidenda spora. Moze warto kupic teraz kilka? W najgorszym wypadku dostaniemy diw a akcje beda bardzo tanie wiec mysle ze w perspektywie wzrosna.
  Ostrzegam jestme poczatkujacy i nie znam sie tak jak Topola i Marek

  OdpowiedzUsuń
 19. @kamil?
  dlaczego tylko 12?

  OdpowiedzUsuń
 20. @Marek

  12x40.12 = ~482 PLN, a jesli przyjmujemy limit 500 PLN na inwestycje to tak w sam raz ;) wiem ze mozna ich miec max. 15 ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. @ Kamil
  Sam blog nie jest specjalnie popularny, niestety to nie jest APP Funds :), ale jesli wszyscy beda sie dobrze bawic, to byc moze poczta pantoflowa rozejdzie sie informacja o tej inicjatywie (na co licze) i gra zyska na popularnosci.
  Obligacji na razie nie ruszam, bo jak pisza madrzejsi ode mnie, potencjal obligacji jak narazie wyczerpal sie, m.in. dlatego, ze stopy procentowe beda reczej rosnac, niz malec. A poza tym rynek dlugu z powodu niebezpieczenstwa niewyplacalnosci kilku panstw jest obecnie bardziej niebezpieczny.
  Konto Eurobank - nie mam tam konta, wiec zobacze co i jak, zeby zalozyc tam rachunek, ale zgodnie z zasadami, ta czesc portfela bede mogl Ci przypisac dopiero w przyszlym tygodniu (propozycje zbieram do niedzieli 15:00). Wiec przypomnij prosze w przyszly weekend o Twojej propozycji, zebym jej nie pominal.

  OdpowiedzUsuń
 22. @Anonimowy

  Dzieki za propozycje, ale zgodnie z zasadami, ta czesc portfela bede mogl Ci przypisac dopiero w przyszlym tygodniu (propozycje zbieram do niedzieli 15:00). Wiec przypomnij prosze w przyszly weekend o Twojej propozycji, zebym jej nie pominal. Poza tym zgodnie z zasadami podaj prosze:
  2. Cena kupna - przy jakiej cenie wchodzić w inwestycję.
  3. SL - stop loss
  4. TP - take profit
  Jak rozumiem argumentem jest dywidenda.

  OdpowiedzUsuń
 23. No cóż troszkę jestem spóźniony ale dopiero dziś trafiłem na ten blog. Moje typy to:
  - podobnie jak kolega wyżej TP S.A., atrakcyjne ceny i wysoka dywidenda
  - PERMEDIA, tutaj ze względów czysto technicznych. Po nieudanej próbie wyjścia z konsolidacji spółka wróciła już do formacji horyzontalnej i aktualnie znów powinna atakować górne ograniczenie (co widać już dziś) lub przynajmniej średnią 15-to sesyjną. Poniżej wykres http://i42.tinypic.com/348oe46.png

  No ale skoro to propozycja może być rozpatrzona dopiero na przyszły tydzień to nie podaje zleceń. Zobaczymy dokąd zabrniemy w tym tygodniu, może jeszcze w przyszłym będzie warto.

  OdpowiedzUsuń
 24. @Domowybank

  spoko, moja propozycja czysto defensywna jest ;) zalozenie konta w eurobanku to 15 minut wypelniania papierów, jak nie bierzesz karty i konto online to wszystko jest darmowe, wiec warto zalozyc, bo 15 RO bez limitu wypłat, wszystkie darmowe, a np. w mBanku z RO tylko jedna wyplata w miesiacu, kazda kolejna 5 pln ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. @ Kangu
  Spoko :) Przypomnij o swoich typach w najblizszy weekend i jesli beda one ok wrzuce zlecenie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Z Mostostali to bardziej widzi mi się MSX. Technicznie nie wygląda najgorzej, ale też negatywów można się doszukać. Ja bym spróbował kupić w okolicach 2.00 - 2.05. Linię obrony ustawiłbym na 1.85. Jak da się kupić, to bym go przytrzymał, aż pojawią się sygnały, że słabnie.
  Wykresy są po kilknięciu w mój tutejszy login.
  Za straty nie odpowiadam, w ew. zyskach partycypuję, jakby co :-)

  OdpowiedzUsuń
 27. Na mojej stronie przedstawiam arbitraż na zakładach sportowych. Bez ryzyka możesz zarobić 250 złotych (czyli 23.81%) lub 350 PLN (11.11%), a w innych wariantach nieco mniej. Zysk jednak jest zawsze. Trzeba pospieszyć się z lekka, by zdążyć przed mundialem.

  OdpowiedzUsuń
 28. @ Dariush
  Mostostal Exp wyglad mi na kandydata na bankruta, strata z tego roku jest wieksza niz w ubieglym. Tym niemniej dla zachety zaryzykuje pln 100 i obstawie ta spolke z uwagi na jej dlugoletnie tradycje - wiec mam nadzieje, ze w koncu firma wyjdzie na prosta, ale kupno w okolicach pln 2 to moim zdaniem zbyt wysoka cena i ustawie limit aktywacji zlecenia kupna na pln 1,60-1,85, to i tak drozej niz w lutym.

  Co do zakladow sportowych - dzieki za info, poczytam sobie na Twoim blogu, moze byc interesujace.

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja polecam kupno akcji dwóch spółek.

  Numer 1 to Delko. Ostatnio spółka notuje rekordowe przychody, więc i zyski powinny być. Proponuję kupno walorów po 13 zł. SL ustawiłbym na 12,5 zł, a TP 15 zł.

  Mój drugi typ to Integer.pl. Jest to spółka z największym wg mnie potencjałem. Dodatkowo ostatnio ciągle rośnie. Proponuję kupno po 78 zł. SL 75 zł, TP 85 zł.

  OdpowiedzUsuń
 30. @Ynwestor,

  Spolki maja faktycznie dobre wyniki, ale sa drogie, szczegolnie Integer.pl.
  Wybiore Delko, jednak cene kupna ustawie na pln 10,00.

  OdpowiedzUsuń
 31. Zgadzam się na taki kompromis. Pytanie tylko, czy kurs Delko osiągnie w ciągu najbliższych sesji kurs 10 zł. Na razie trzyma się wyraźnie wyżej i ani myśli spadać. Zobaczymy, jak będzie.

  OdpowiedzUsuń