G R A G I E Ł D O W A.

poniedziałek, 8 marca 2010

Czy na giełdzie powiało hossą ?


Aktualizacja 09/02/2010: niestety nie udało mi się kupić Bomi, po cenie, którą chciałem zapłacić, więc zlecenie nie zostało zrealizowane. Może potem spróbuję jeszcze raz...

W ubiegłym tygodniu byki pokazały rogi i rozpoczęły szturm na akcje -  indeksy poszły w górę.
Jednakże dla takiego nieopierzonego leszczyka, jak ja sygnał powrotu hossy nie jest do końca czytelny, bo wprawdzie WIG pokonał psychologiczną barierę 40 tys. pkt., to jednak WIG20 nadal tkwi poniżej poziomu 2500 pkt., który dla mnie osobiście byłby sygnałem powrotu prawdziwej hossy.

Być może jest, tak jak pisze APP, że warto się teraz zainteresować nieco mniejszymi spółkami. Cóż może zlikwiduję któryś z funduszy obligacji i wejdę z paroma złotymi w akcje, ale wydaje mi się, że to będzie raczej krótkoterminowa inwestycja. Póki nie zobaczę, że WIG utrzymuje poziom 40 tys. pkt., a WIG20 atakuje poziom 2500 pkt. pozostanę umiarkowanym optymistą. Zresztą entuzjazm ochładza wpis Sławomira Dębowskiego, mówiący że w dłuższej perspektywie powinniśmy się liczyć ze spadkami.

Na razie po cichu cieszę się z kupna PGE, które zaczęło zarabiać i robię przegląd ciekawszych spółek. Tym razem sięgnę do mWIG40 bo jak narazie nie wiem, czy wzrosty na giełdzie mają trwały charakter, czy też jest to tylko chwilowa korekta, a w krótszym okresie czasu większy potencjał zysku dają mniejsze spółki. Dzisiaj jestem na literce "C" i jako pierwszą do bliższego przyjżenia się typuję spółkę CCC :).

W ramach ćwiczeń wysłałem zlecnie na kupno aż 14 akcji Bomi s.a. :), zobaczymy czy uda się za taką kwotę nabyć ten walor. Przjeżałem ich sprawozdanie finansowe i wygląda na to, że spółka ma potencjał, więc może uda się na niej zarobić, poza tym nie ukrywam, że APP ma duży wpływ na moje decyzje - poprostu odpowiada mi jego filozofia inwestowania, więc ją najzwyczajniej w świecie naśladuję.

UniObligacji Nowej Europy i IDEA Obligajce, ostatnio jakoś straciły impet wzrostowy, więc pierwszy fundusz zmieniłem na Uni Akcji Malych i Średnich Spółek, a co zrobię z IDEA Obligacji, jeszcze nie zdecydowałem.

4 komentarze:

 1. Miejmy nadzieje że to rzeczywiście wyprawa kolejowa na nowe maksy. Ja od wtorku siedzę ubrany po sufit.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzymam kciuki za byki, tylko informacje z realnej gospodarki, wcale nie sa takie rozowe... I ten rozdzwiek mnie martwi, dla mnie takim "papierkiem lakmusowym" jest transport - wiekszosc spolek transportowych odnotowala straty w IV kwartale 2009, nie mowiac o liniach zeglugowych, ktore zaliczyly straty idace w setki milonow dolarow (rekordzisci maja ponad miliard usd strat), ok. 1/4 - 1/3 statkow stoi przymocowanych na sznurku i nie pracuje. A pamietajmy, ze transport ma sie dobrze tylko wowczas, kiedy ma dla kogo pracowac, a pracuje dla producentow, eksporterow, importerow itp., a Ci wcale nie sa zbyt aktywni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm, a mogę spytać gdzie masz rachunek maklerski otwarty i jaki prowizje? Bo 14 akcji Bomi to chyba naprawdę ćwiczenia :)

  Wg moich spostrzeżeń AT dała 4 marsa sygnał kupna więc jeżeli ustawiłeś cenę dużo niższą niż wczorajsze zamknięcie to ciężko będzie zrealizować zlecenie. Chociaż nigdy nie wiadomo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rachunek maklerski mam w mBanku - wiem, wiem sa lepsze, jednak mi na razie wystarczy :)

  Kupilem tylko 14 akcji, bo skonczyly mi sie pieniadze, wiekszosc wolnej gotowki juz zaprzaglem do pracy w roznych funduszach i w akcje PGE, a czesc oszczednosci musialem niestety wydac na nieprzewidziane systuacje.

  Coz nie udalo mi sie kupic BOMI po pln 14,28, tylko po pln 14,40. Teraz wydaje mi sie ze "wtopilem" bo chyba indeks gieldowy znowu wraca na poludnie.

  OdpowiedzUsuń