G R A G I E Ł D O W A.

sobota, 2 kwietnia 2011

Etapy rozwoju inwestora.

Inwestowanie...
Jak wytłumaczyć, w jaki sposób skutecznie inwestować ? I czym właściwie jest owo inwestowanie ?
Serwis Bankier.pl umieścił na swoich stronach ciekawy artykuł [kliknij w napis "artykuł" :)] Bartosza Bonieckiego, który wprawdzie dotyczy rynku FOREX i handlu walutami, ale myślę, że doskonale można go odnieść do innych rynków, w tym akcji i obligacji. 
Artykuł można powiedzieć prosty i w jasny sposób przedstawiający psychologiczną stronę inwestowania w papiery wartościowe. Jednocześnie jednak bardzo trudny, ponieważ ciężko jest wytłumaczyć komuś, że gra na giełdzie (takiej, czy innej) to przede wszystkim walka z samym sobą i własnymi emocjami, że te wszystkie wskaźniki, wykresy i tabelki to w rzeczywistości tylko pewne narzędzia, które mają tylko pomóc w podjęciu decyzji. Ale każda z naszych decyzji opiera się tylko i wyłącznie na rachunku prawdopodobieństwa (chyba, że jesteś w posiadaniu jakiś ważnych, wewnętrznych informacji pochodzących z danej spółki) i żadna analizac, choćby nie wiem jak kosztowna nie uchroni nas od ryzyka strat.
Mniejsza jednak o moje osobiste wynurzenia -  miłej lektury życzę :).

1 komentarz:

  1. Emocje w inwestowaniu mają podstawowe znaczenie - to dlatego wielu profesorów wykładających inwestowanie na uczelniach nie robią tego w praktyce. Bardzo szybko okazałoby się, że ich wiedza jest nic nie warta bo nie panują nad emocjami.

    OdpowiedzUsuń