G R A G I E Ł D O W A.

niedziela, 12 grudnia 2010

Konto Nordea Spectrum.

Jakiś czas temu poszukiwałem dla żony rachunku bankowego, który miał spełniać trzy podstawowe warunki:
1. Tani, a najlepiej, żeby dał zarobić.
2. Bezpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce.
3. Prosty w użyciu.

Oczywiście w  pierwszej kolejności zaproponowałem jej WBK z kartą płatniczą (nazwy już nie pamiętam), dzięki której 1% wydatków jest zwracany na konto, ale trzeba zrobić przynajmniej 3 operacje bankowe i dodatkowo, a jak się wczytać w regulamin, to jest to tylko tymczasowa promocja. Potem na warsztat wrzuciłem jej mBank - całkowicie za darmo, bez żadnych promocji i kruczków, no ale tutaj nie pasowało jej, że nie można bezpłatnie wypłacać pieniędzy ze wszystkich bankomatów (chyba, że się zapłaci pln 5 miesięcznie), dalej była Alior, no ale te pln 5 za bezpłatne wypłaty z bankomatów, jeszcze później DB Net, ale zbyt "dziwny" system (nie pytajcie mnie czemu). Chwilę nawet rozpatrywaliśmy BGŻ, ale tam też jakieś kruczki i sztuczki. Nic jej nie pasowało...
Więc w końcu zdesperowany sięgnąlem po produkt Nordei...

Bank Nordea często pomijany w zestawianiach kont i rachunków ROR, ma dość ciekawą ofertę dla osób, które nie kuszą się na chwilowe promocje, kończące się zwykle po kilku miesiącach, a potem trzeba płacić jak wszędzie (myślę, że mistrzami w tej dziedzinie są chłopcy i dziewczęta z BZ-WBK). Nordea to podobnie jak Skandynawia, nudny bank (sory Skandynawio), ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tam warunki są niezmienne od kilku lat, nie oferują żadnych fajerwerków, ale też nie ma zbyt wielu kruczków. Zacznijmy jednak od początku.
Nordea ma konto Spectrum, oferujące następujące korzyści:
* 0 pln za prowadzenie
* 0 pln za krajowe przelewy przez Internet
* 0 pln za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
Warunkiem jest, że średnia wpływów na rachunek z ostatnich 3 miesięcy jest nie mniejsza niż pln 1500. Zatem nie jest to konto dla studenta, a raczej już dla osoby otrzymującej regularną pensję. W przeciwnym wypadku pobierana jest opłata w wysokości pln 8.Pełną tabelę opłat i prowizji znajdziecie tutaj.

Operacje przez Internet można autoryzować przy pomocy:
1. Podpisu elektronicznego - trzeba taki mieć.
2. Tokena - kosztuje pln 20 przez 1 roku użytkowania
3. Karty uwierzytelniającej (popularnej zdrapki) - darmowa.

Założenie konta teoretycznie jest proste i podobnie, jak w przypadku innych banków możliwe zarówno przez Internet, jak i w oddziale banku.
Moja małżonka nnajpierw złożyła wniosek przez Internet, na który teoretycznie ktoś z Nordei powinien opowiedzieć w ciągu chyba 3 dni, ale nie doczekała się.
Dlatego niezrażona udała się do oddziału banku. Niestety moja lepsza połowa trafiła na jakąś sierotę, która przy pierwszej wizycie poprosiła o kilka dni na przygotowanie formalności, a potem jeszcze guzdrała się bo coś tam się jej w papierach nie zgadzało. W końcu moja zniecierpliwiona małżonka poinformowała ich, że rezygnuje, ale ta przemiła pani odparła, że jeśli zrezygnuje się z konta przed upływem 3 miesięcy (małżonka podpisała już jakąś umowę), pobierana jest dodatkowa opłata w wysokości (jeśli mnie pamięć nie myli) pln 20... Teraz wydaje mi się, że to była "ściema", bo w tabeli opłat ta kwota pobierana jest w przypadku wyboru tokena, a ona zdecydowała się na konto z kartą uwierzytelniającą.
Cóż nie było rady brnęliśmy dalej i w końcu konto zostało założone.
Muszę tu napisać, że Nordea to formaliści i biurokraci jakich jeszcze nie widziałem w żadnym innym banku. Liczba formularzy, systemów, które się muszą zgadzać i procesów powala. Spróbujcie tam wziąć kredyt hipoteczny. To z jednej strony strasznie uciążliwe, z drugiej wszystko jest jasne i przewidywalne, bo musi być zgodne z regulaminem banku, który jest bardzo ścisły. Niestety połączenie niekompetencji pracowników i dużego formalizmu skutkuje tym, co mamy w państwowych urzędach - biurokracją i dużą uciążliwością dla klienta.Po przejściu przez najdłuższy w nowoczesnej historii bankowości procesie zakładania konta (ponad tydzień),dalej sprawy potoczyły się gładko. Karta bankomatowa VISA (z paskiem magnetycznym i chip'em), PIN oraz karta uwierzyteniająca przyszły pocztą, zaś ich aktywacja była szybka i możliwa przez telefon.

System transakcyjny był dla mnie z początku mało czytelny:

Za cholerę nie mogłem się doczytać ile kasy jest dostępnej na wydatki, bo Nordea sprytnie do salda rachunku dodaje kredyt odnawialny (dają chętnie i łatwo, szczególnie jak bierzesz u nich kredyt hipoteczny), czego na tym obrazku nie widać, ale łatwo można się naciąć i wydać nie swoje pieniądze.
Tym niemniej po kilkunastu minutach nauki doszedłem do wprawy i pokazałem żonie jak z niego korzystać.
Generalnie system jest nieco archaiczny, ale działa szybko (coś o czym użytkownicy Alior Bank mogą tylko pomarzyć) i nie zawiesza się (o tym też klienci Aliora mogą tylko pomarzyć). Nie ma w nim żadnych wodotrysków, ani innych bajerów, jest prosty i szczery aż do bólu. I dobrze, bo poza wspomnianym saldem system jest łatwy w użytkowaniu dla każdego, przeciętnego użytkownika, takiego który nie koniecznie pisuje bloga o finansach :).

A dla chcących nieco odłożyć na rachunku, Nordea oferuje podczepienie do posiadanego ROR'a rachunku Nordea Progres oferującego 3,5% rocznie - jedna wypłata miesięcznie za darmo. Zatem głowy nie urywa, ale żeby pokonać inflację wystarczy.

Podsumowując. Nodrea to bank formalistów i niestety podobnie jak inne tego typu instytucje, zwykle zatrudniają ludzi z łapanki, którzy są mało rozgarnięci, przez co proces zakładania konta może być długi i żmudny. Jednak przebrnąwszy przez gąszcz nordeowskich formalności otrzymujemy bezpieczny produkt, bardzo dobry do codziennego użytku - bezpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju i dość przyjazny system transakcyjny (pomijając wspomniane saldo). Warunki użytkowania tego konta nie zmieniły się od kilku lat i to jest fajne - nie musimy się obawiać, że zaraz skończy się promocja i zamiast zarabiać, będziemy płacić, tutaj ani nie zarabiamy, ale też nie tracimy. Nordea Spectrum jest tym, czy powinien być ROR - bieżącym rachunkiem do codziennych transakcji i zakupów, z prostym w użyciu internetowym systemem transakcyjnym. Polecam go osobom, które chcą po prostu założyć rachunek i mieć święty spokój, bez konieczności ciągłego sprawdzania, czy jest nowa promocja, albo czy nie zmieniła się tabela opłat.

Dla tych, którzy zdecydowaliby się na otwarcie rachunku w tym banku wrzucę jeszcze raz, w formie cytatu z ich strony listę korzyści, jakie daje rachunek Nordea Spectrum:

•0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów

•0 zł za prowadzenie konta,
(wystarczy tylko, że średnie miesięczne wpływy na rachunek z ostatnich 3 miesięcy będą wynosić przynajmniej 1 500 zł),
•0 zł za przelewy przez internet,

Dodatkowe atuty
•bezpłatne założenie konta
•bezpłatne korzystanie ze wszystkich naszych wpłatomatów w Polsce i bankomatów Nordea na całym świecie
•bezpłatne wydanie karty Visa Electron
•możliwość zarabiania na lokacie Nordea Hit - nawet 7%
•wygoda - dostęp do własnego rachunku przez: Internet, telefon, sieć oddziałów oraz bezpłatne personalizowane SMSy
•bezpieczny dostęp - bezpłatny pakiet bankowości elektronicznej o najwyższym poziomie zabezpieczeń (według rankingu miesięcznika Chip),
•zysk nawet do 3,5% w skali roku - z kontem Nordea Spektrum możesz korzystać z funkcji oszczędnościowej Nordea Progres.
•bezpłatne wyciągi i potwierdzenia realizacji przelewów,
•bezpłatne powiadomienia o rachunku przez SMS
•kredyt w koncie umożliwiający korzystanie ze środków do wysokości ustalonej w umowie. Wystarczy wypełnić wiosek w systemie bankowości elektronicznej Nordea Banku.
•lokaty na koncie - mając konto Nordea Spektrum z dostępem przez Internet, Klient może zakładać wysokooprocentowane lokaty (np. lokatę eDepozyt) oraz polisę lokacyjną.
•większe możliwości dzięki udziałowi w programie lojalnościowym Nordea Benefit.

9 komentarzy:

 1. Hehe niezla reklama ;) jak dla mnie to bez rewelacji i zastanawiam sie czemu zona nie chce korzystac ze wspolnego konta? chyba ze takiego nie macie i miec nie chcecie ;)

  dla mnie osobiscie mBank wygrywa, zadnych kruczkow a standardowe bankomaty Euronetu, eCard, C4Y i BZ WBK to wystarczajacy zestaw w 99% przypadkow ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla klientów o takim profilu najlepsze jest konto optymalne w OF
  http://openonline.pl/konta/kontooptymalne/
  +żadnych wymogów co do minimalnych wpływów
  +karta debetowa za free
  +wszystkie bankomaty w Polsce za darmo
  +konto oszczędnościowe do 3 sztuk 4,5% kapitalizacja dzienne
  +lokaty z kapitalizacją dzienną

  -saldo rachunków potrafi się odświeżać dobre 30 sekund

  OdpowiedzUsuń
 3. @Kamil
  Nigdy wspolnego konta z druga polowka - zapamietaj to sobie, a bedziesz szczesliwy w zwiazku :)

  @Niktwazny
  Racja, ale wtedy o tym zapomnialem. Moze przy innej okazji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Karta kosztuje 1.5PLN/mies. openfinance lepszy chyba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałem to konto w Nordei, jedna uwaga o powiadomieniach sms, które przychodzą z opóźnieniem, dopiero jak bank u siebie kase zaksięguje, więc nie spodziewaj się, że gdy kupisz coś kartą to zaraz po transakcji nie dostaniesz smsa.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Domowybank
  Konto w Nordei jest przydatne jeśli wybieramy się do Szwecji/Norwegii/Finlandii aby pracować ponieważ przelewy w ramach rachunków 1 osoby fizycznej w Nordei są darmowe
  https://www.nordeasolo.pl/help/pl/html/leftmenu/przelewy/przelew_zagraniczny_tr.htm

  Czyli można przelewać pieniądze na rachunek w polskiej nordei np. z konta w norweskiej nordei.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak wygląda z awaryjnością systemu elektronicznego (bankowość online) w tym banku? I czy chcąc wziąć kredyt trzeba iść specjalnie do okienka, czy można bez podpisu przez internet tego dokonać?

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, z dużym zainteresowaniem przeczytałam ten materiał. Zmartwił mnie bardzo brak reakcji na wniosek złożony przez internet. Ten proces zazwyczaj działa całkiem sprawnie. Jestem też ciekawa, jak się podoba odmłodzony wygląd bankowości elektronicznej? SMSy też poprawiliśmy i obecnie również po transakcji kartą są wysyłane i to natychmiast. Biorę sobie wszystie uwagi do serca. Pozdrawiam - Pracownik Nordea

  OdpowiedzUsuń
 9. @Pracownik Banku

  Witam i dziekuje za komentarz.

  Nie korzystalem z nowego systemu, nawet probowalem sie zalogowac wczoraj do tego nowego systemu, ale nie udalo sie. Stary system byc moze jest nieco toporny, ale dziala i dziala sprawnie i to jest najwazniejsze. Mamy konto z karta uwierzytelniajaca, potwierdzen transkacji sms-ami nie wybieralismy, bo sa zdaje sie dodatkowo platne, wiec nie chce dodatkowo placic za cos co moge miec za darmo, sprawdzajc stan rachunku przez Internet.

  OdpowiedzUsuń