G R A G I E Ł D O W A.

niedziela, 14 listopada 2010

Po 2,5 miesiącach wzrostów czeka nas realizacja zysków ?

Niedziela, południe, siedzę sobie na kanapie i czytam artykuły w Internecie. Portfel ubrałem po uszy w akcje, głównie Asseco Poland i na doczepkę czeskiej firmy zajmującej się zakładami bukmacherskim Fortuny. Ze wsząd wdzierają się informacje o rozpoczynającej się korekcie na rynku akcji, do której pretekstem były nieporozumienia podczas spotkania państw G20 w Seulu w Korei Płd. i problemy finansowego Irlandii (jak by to było coś nowego).
W piątek (albo w czwartek, nie pamiętam dokładnie) szanghajski indeks giełdowy runął w dół aż o 5%, w odpowiedzi na nieciekawe wskaźniki gospodarcze Kraju Środka (wysoka inflacja i bańka spekulacyjna na nieruchmościach, która lada-moment pęknie, pozostawiając wiele toksycznych długów).
Z drugiej strony gospodarka Niemiec wzrasta prezentując coraz lepsze wyniki oraz wzrost eksportu i to bez takich protekcjonistycznych pomysłów jakie co jakiś czas serwują nam koledzy zza Oceanu, więc to dobra wiadomość dla Polski, która moim zdaniem jest wręcz uzależniona od niemieckiego rynku, dla którego jest jednym z dostawców głównie nisko przetworzonych lub "prostych" (brakuje mi dobrego, fachowego zwrotu) produktów, takich jak np. żywność, materiały budowlane, niektóre surowce przemysłowe itp. Jednak i to ulega zmianie w naszej gospodarce, a przykładem jest firma Solaris produkująca i sprzedające środki komunikacji publicznej, takie jak np. autobusy,świadcząca o rozwoju naszego przemysłu.
Czy mogę więc liczyć na to, że masowo drukowane przez Bena helikoptera dolary popłyną do rynków rozwijających się, takich jak Polska, jako do bezpiecznej przystani w ucieczce z wciąż rozchwianych gospodarek wysoko rozwiniętych, takich jak USA, Japonia, czy nawet Chiny ?
Trudno to teraz powiedzieć, ale na wszelki wypadek wciąż trzymam certy na spadek frankfurckiej giełdy DAX i dodatkowo kupiłem trochę franków szwajcarskich.

A wy co sądzicie o obecnej sytuacji, będzie głębsza korekta, czy też jeszcze w tym roku zobaczymy 2900 pkt na WIG20 ?

1 komentarz:

  1. Myślę że korekta wisi w powietrzu nie ma się co oszukiwać i pędzące byki w końcu zostaną pohamowane przez niedźwiedzie.

    OdpowiedzUsuń